Jak często powinniśmy czyścić nasz samochód?

Posted on

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że samochód musimy myć. Ma to głównie związek z samą prezencją samochodu, ale także dosyć niekorzystnym wpływem brudu na karoserię naszego auta. Jednak są także osoby, które uważają, że zbyt częste mycie samochodu niszczy nasz lakier. Jaka jest prawda w rzeczywistości? Sprawdźmy to koniecznie, ponieważ jest to dla nas dosyć istotne.

Rzadko a może często?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że samochód musimy myć

Okazuje się, że czyszczenie auta Poznań nie powinno się odbywać ani tak, ani tak. Musimy zaznaczyć, że nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. Po prostu nie ma częstotliwości uniwersalnej, która się zawsze sprawdzi. Jedyni specjaliści powiedzą, że wystarczy mycie raz na miesiąc, a inni zalecają mycie co jakieś dwa lub też trzy tygodnie. Dodatkowo całkiem inną częstotliwość musimy przyjąć podczas zimy oraz inną latem. Zatem jak często powinniśmy myć nasz samochód? Na pewno tak często, jak nasz samochód tego potrzebuje, a więc wtedy, kiedy jest on brudny. Ale należy oczywiście także zachować umiar. Mycie kompleksowe samochodu co kilka dni nie ma kompletnie sensu, jeśli problemem są niewielkie oraz ledwo zauważalne zabrudzenia. Małe zanieczyszczenia usuwać można w sposób doraźny.

Czy zatem mycie niszczy lakier samochodowy? Zdania na ten temat są także mocno podzielone. Z jednej strony mycie rzadkie nie ma kompletnie sensu, bo jeżdżenie brudnym samochodem nie jest żadną przyjemnością, a zabrudzenia nieusunięte mogą uszkodzić nasz lakier. Zaś z drugiej strony, za częste mycie, szczególnie nieprawidłowe, może zwiększyć ryzyko wystąpienia korozji oraz do tego powodować wystąpienie pewnych mikrouszkodzeń. Sam temat umiary cały czas powraca. Brudny samochód jest na pewno problemem. Zbyt częste mycie samochodu również problemem może być, ale musimy pamiętać, że obecne lakiery są innej jakości od tych sprzed dwudziestu czy też dziesięciu lat. Odporność na wodę oraz na ścieranie jest o wiele większa. W związku z tym mycie nie jest już takim problemem palącym, jak to było kiedyś. Tak naprawdę wszystko jest zależne od sposobu mycia oraz także środków użytych.

Jeśli mamy do wyboru mycie ręczne, czy też mycie na myjni, to stawiajmy tylko i wyłącznie na mycie ręczne

Jeśli mamy do wyboru mycie ręczne, czy też mycie na myjni, to stawiajmy tylko i wyłącznie na mycie ręczne. Mycie w bezdotykowej myjni jest dosyć ryzykowne. Owszem zaoszczędzimy czas, ale możemy uszkodzić sam lakier. Strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem na karoserii tworzy mikro zarysowania, a one z czasem będą wywoływały korozję. Poświęćmy się i czyśćmy samochód ręcznie, a gdy nie mamy na to ochoty, to oddajmy samochód w ręce profesjonalisty.