Jak często trzeba czyścić tapicerkę w samochodzie?

Posted on

Na co dzień wnętrze samochodu narażone jest na działanie wielu szkodliwych czynników takich jak brud, kurz, pot, okruchy z jedzenia czy plamy z napojów. Wiele zanieczyszczeń wnika głęboko w strukturę tapicerki i wówczas samo odkurzanie nie rozwiąże problemu. W takim wypadku konieczne będzie gruntowne pranie tapicerki. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, jak często czyścić wnętrze samochodu, by korzystanie z niego było bezpieczne i przyjemne.

Zadbaj o komfort wrażliwych pasażerów

Na co dzień wnętrze samochodu narażone jest na działanie wielu szkodliwych czynników takich jak brud, kurz, pot, okruchy z jedzenia czy plamy z napojów

Wielu właścicieli samochodów sprząta swoje pojazdy tylko kilka razy do roku i to najczęściej na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny. Tymczasem, jeśli na co dzień z samochodu korzystają alergicy, małe dzieci lub starsze osoby, to taka częstotliwość będzie zdecydowanie niewystarczająca. Ponieważ kurz i brud wnikają w tapicerkę i mogą powodować nieprzyjemny zapach, a nawet wystąpienie reakcji alergicznych. Wówczas warto dokładnie czyścić wnętrze auta co najmniej raz na miesiąc i trzeba również pomyśleć o częstszym odgrzybianiu klimatyzacji.

Chroń tapicerkę przed zanieczyszczeniami

Na co dzień zwykle nie myślimy o tym, jak nasze zachowanie w samochodzie i sposób przewożenia poszczególnych rzeczy wpływa na stan tapicerki. Dopiero gdy chcemy zrobić porządek w aucie, zauważamy powstałe plamy, zacieki, a nawet rysy i uszkodzenia. Jednak wtedy może być już za późno na usunięcie wybranych plam lub na naprawę. Dlatego warto dbać o tapicerkę za każdym razem, gdy wsiadamy do samochodu. W tym celu można:

  • ograniczyć spożycie napojów
  • ograniczyć spożycie pokarmów
  • powstrzymać się od palenia papierosów
  • regularnie odkurzać samochód
  • na bieżąco usuwać powstałe plamy.

Na co dzień zwykle nie myślimy o tym, jak nasze zachowanie w samochodzie i sposób przewożenia poszczególnych rzeczy wpływa na stan tapicerki

Ponadto, jeśli będziemy w aucie przewozić psa lub kota, to powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć siedzenia poprzez rozłożenie koca lub specjalnej maty. Przedmioty o ostrych krawędziach należy przewozić w kartonach lub w workach, a przed wejściem do auta warto również dokładnie wytrzepać buty.

Korzystaj z profesjonalnych środków do czyszczenia tapicerki

Częste czyszczenie samochodu może nie być efektywne, jeśli używamy do tego celu nieodpowiednich preparatów i sprzętu. Ponieważ poszczególne rodzaje tapicerek wymagają zastosowania dedykowanych im środków oraz specjalnych nakładek na odkurzacz z funkcją prania. Nie bez znaczenia będzie również użycie optymalnej ilości wody, gdyż za duża jej ilość może doprowadzić do zawilgocenia tapicerki i powstania nieprzyjemnego zapachu. Co ważne czyszcząc tapicerkę skórzaną, trzeba bardzo uważać, aby nie naruszyć jej delikatnej struktury. Czyszczenie skór Poznań wymaga odpowiedniej wprawy i użycia środków impregnujących, które stworzą warstwę ochronną na powierzchni foteli i kanapy. Poza tym tapicerki skórzanej nie można również za mocno trzeć, a do jej prania należy stosować gąbki lub ściereczki o gładkiej powierzchni.

Jak często i gdzie czyścić tapicerkę samochodową?


Częstotliwość czyszczenia tapicerki samochodowej powinna być uzależniona od indywidualnego sposobu użytkowania auta. Jednak kompleksowe pranie tapicerki raz na dwa miesiące zwykle wystarczy, by samochód dobrze się prezentował przez cały rok. Wnętrze auta można posprzątać samemu, ale jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie plamy zostały trwale usunięte, to warto skorzystać z usług firmy zajmującej się auto detailingiem. Wówczas czyszczenie skór Poznań zostanie przeprowadzone w sposób w pełni profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny.

Jeśli będziemy regularnie czyścić i impregnować tapicerkę w samochodzie, to możemy znacząco wydłużyć jej żywotność. W takim wypadku nawet kilkuletnie auto może wyglądać w środku jak nowy samochód. Dlatego warto dbać o tapicerkę samochodową, a jej czyszczenie zlecać fachowcom, którzy szybko i skutecznie przywrócą wnętrzu dawny blask.